Wyznania Gejszy -na świeżo
Tajemnica serca kobiety, która nie miała prawa kochać.
Wyznania Gejszy Arthura Goldena to książka wyjątkowa. Stylizowana na opowieść do przyjaciela czyta się wyjątkowo dobrze.
Opowieść Sayuri, córki prostego rybaka zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz w Kioto. Oczami Sayuri śledzimy jej edukację: naukę tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki makijażu i układania włosów, nalewania sake. Obserwujemy niezwykły świat, w którym dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który zaoferuję najwięcej. Świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję. - opis wydawnictwa
Nie jestem fanką romansów. Romantyczny wątek w fantasy to co innego, ale jeśli całą książkę zastanawiamy się, kiedy oni w końcu będą razem to po prostu się nudzę i wkurzam jak można tak długo zdobywać chłopaka, albo co tak szybko happy and. Ale wracając do "Wyznań Gejszy", ta książka jest inna, przez miejsce akcji, możemy odkryć wiele niesamowitych rzeczy. Przeczytałam ją jednym tchem.
Dużym plusem książki jest to, że rozgrywa się w Japonii, możemy poznać odległą nam kulturę, a także uczucia nie tak wcale odległe od naszych. Arthur Golden przed napisaniem powieści zbadał kulturę Japonii, mimo tego, że opisane wydarzenia są fikcyjne, wiele można się nauczyć właśnie o kulturze. Przede wszystkim poznajemy prawdziwy obraz gejszy, która wbrew temu co się powszechnie uważa na zachodzie nie jest japońską prostytutką. To znająca sztukę kobieta zabawiająca tych, których na to stać, to także tancerka, gwiazda.
Spodziewałam się o wiele cięższej książki, ta jest lekka i przyjemna, a do tego można się czegoś nauczyć. Sama lekko tym zaskoczona, naprawdę polecam tą książkę.
Komentarze
Prześlij komentarz